Před tuto otázku je postaven dříve nebo později každý majitel psa nebo kočky.
Důvody pro kastraci jsou v podstatě dva:
1. kontrola reprodukce - aby se nerodila nechtěná zvířata
2. kastrace jako účinná prevence některých chorob ( hnisavý zánět dělohy, nádory mléčné žlázy, cukrovka, pseudolaktace, hypertrofie prostaty u samců ) a nežádoucího chování – toulání, teritoriální značkování močí, projevy samčí dominance a agresivity...
V jakém stáří kastraci provádět ?
Doporučuji respektovat přírodu a kastrovat po dosažení pohlavní zralosti, tj. po ukončení prvního hárání či mrouskání. Kočku ve stáří 6-8 měsíců, fenku 7-10 měsíců dle plemenné příslušnosti.
Kastrace je chirurgický výkon, kdy se odstraňují vaječníky, vejcovody, případně děloha u samic a varlata u samců. Po předoperačním vyšetření se pacient uvede do celkové anestezie a operace se provádí na sterilním operačním sále. Délka zákroku závisí na druhu zvířete a zvolené operační technice, půl až jeden a půl hodiny. Kastrace provedená na dobře vybaveném odborném pracovišti, správnou chirurgickou technikou, je bezpečná. Pooperační péči provádí chovatel dle pokynů veterinárního lékaře, je třeba zvíře pohlídat, aby si nelízalo jizvu a omezit fyzickou aktivitu, stehy se vytahují dvanáctý den.
Není pravda, že každá kočka či pes po kastraci ztloustne, záleží na majiteli, zda bude svého miláčka překrmovat a není pravda, že fenka musí mít alespoň jedenkrát za život štěňata.
S oblibou malých zvířat stále častěji operujeme také fretky, králíky, morčata.
Závěrem je třeba říci, kastrace přináší zvířatům řadu pozitiv, viz. výše a operací můžete svým miláčkům prodloužit život.