Častým zdravotním problémem v letních měsících jsou poranění kůže a sliznic způsobená cizími tělesy rostlinného původu – klásky a osiny ječmene myšího nebo semínka a pluchy ovsínku. Ty usychají, lámou se a ulpívají v srsti zvířat. Tvarem připomínají šipku, která je na konci opatřena háčky umožňující pohyb jen směrem dopředu. Nejvíce jsou postižena plemena psů s dlouhou a hustou srstí a jedinci s neošetřenou a zplstnatělou srstí.
Mechanismus poranění bývá proniknutím osiny- šipky pod kůži, nejčastěji na končetinách mezi prsty. Pes náhle kulhá, líže si postižené místo, které je zarudlé, oteklé, bolestivé s výtokem hnisu. V lepší případě podkožní absces praskne a hnisem je vyplaveno i cizí těleso. V horším přídadě cizí těleso v podkoží cestuje na jiné místo. Chirurgickým ošetřením rány a případnou drenáží se předchází dalším komplikacím. Zapíchnuté osiny se také nacházejí v podpaží, na spodině břicha a krku, v krajině perinea …
Při průniku cizího tělesa do zevního zvukovodu je zvíře neklidné a třepe hlavou. Při běžné prohlídce nemusí chovatel v uchu nic vidět a přitom hrozí bolestivý zánět zevního zvukovodu s protržením bubínku a průnikem infekce do středního ucha. Veterinární lékař vyšetří zvukovod speciálním otoskopem do hloubky, těleso odstraní a následně celé ucho vyšistí a ošetří.
Zvláště nebezpečné je zapíchnutí cizího tělesa pod víčko oka, kde způsobí zánět spojivkového vaku nebo i poranění rohovky. Klinicky se projevuje světloplachostí, třením oteklých víček, hlenohnisavým výtokem z oční štěrbiny, při perforaci rohovky hrozí až oslepnutí.
Možnost prevence poranění :
po návratu z přírody zvířeti prohlédnout srst
pravidelným pročesáváním a stříháním ji udržovat čistou a vzdušnou
během letní sezóny věnovat zvýšenou pozornost ušním boltcům a meziprstí
na procházce se raději vyhnout neposekaným travním porostům.