Vítejte na stránkách Vaší veterinární ordinace.

Aktuálně

Aktuální ceník vakcinací:

Pes

DHPPILR  420,-

DHPPIL     370,-

Vzteklina až na tři roky 290,-

kočka PCH 370,-

králík

myx+mor  190,-

Po vakcinaci obdržíte poukaz na preventivní prohlídku zdarma pro vašeho mazlíčka.

 

FacebookTwitter

Zvíře v zimě

S nastupující zimou, chladným a mrazivým počasím, deštěm a sněhem bývá zaznamenán zvýšený výskyt specifických onemocnění- typických pro toto roční období.

Nejvíce postižen bývá respirační - dýchací aparát a zejména horní cesty dýchací, ale i bronchy a plíce.

Nejčastější zdravotní problémy s kterými pacient přichází do ordinace jsou :

Kýchání a rýma: jedná se o zánět dutiny nosní, s vodnatým až hlenohnisavým výtokem z nosu, sekret zasychá a zalepuje nozdry. Zvíře se olizuje, otírá nos tlapkou, pofrkává, dýchá otevřenou mordou. Často se přidruží i zánět spojivek a slzení.

Kašlání: suché, drsné, vysilující, zvláště pak při fyzické námaze, nebo při změně okolní teploty. Někdy může být takové intenzity, že navodí až dávení a zvracení.

Zánět mandlí a laryngitida: hltan a mandle jsou zarudlé, zvětšené, zvíře slintá, těžce polyká potravu, dech zapáchá a je bolestivá reakce na palpaci v krajině hrdla.

Při postižení dolních cest dýchacích bývá často zápal plic a celkový zdravotní stav už bývá výrazně narušen. Projevuje se zvýšenou teplotou, zrychleným, ztíženým dýcháním, až dušením, celkovou apatií a s různou intenzitou se opakují výše jmenované příznaky zánětu horních cest dýchacích. Zde je na místě v zájmu pacienta rychle vyhledat odbornou veterinární péči.

V zimě bývá postižena také srst a kůže na končetinách a spodině břicha (u malých plemen) tedy místa, která v zimním období nejvíce přichází do styku s agresivní solí a chemikáliemi používanými na ošetření chodníků a silnic.

Pokožka bývá podrážděná, zarudlá, poleptaná, zvíře si postižená místa olizuje, vzniká zánět kůže a  pokud neprovedeme ošetření může se přidružit smíšená bakteriálně-kvasinková infekce, která úporně odolává léčbě.

Zde se doporučuje před vycházkou preventivně ošetřit prsty krémem na tlapky, který vytvoří mastný ochranný film a bezprostředně po návratu opláchnout vlažnou vodou, osušit a znovu krémem natřít.

Pro úplnost je třeba ještě vzpomenout prochladnutí a omrznutí, týká se zejména okrajových částí těla- uši,tlapky, ocásek při dlouhodobém působení nízkých teplot. Podchlazená a omrzlá zvířata umístíme do tepla, postižená místa ponoříme na 20 min. do vody teplé 40-42°C.

Po jemné masáži osušíme a natřeme krémem.

Náchylnost k výše uvedeným onemocněním je podmíněna zejména:

  1. způsobem chovu a ustájením. Venku chovaná zvířata jsou odolnější, ale i zde je třeba kotec na zimu zateplit a vhodně umístit vůči studeným nárazovým větrům.
  2. hmotností, stářím, osrstěním a zdravotním stavem zvířete. Hmotnostně malé zvíře, mládě, hladkosrstá plemena, stářím a nemocí oslabení jedineci jsou náchylnější k prochladnutí a onemocnění.
  3. krmením. Kvalitativně a kvantitativně neplnohodnotná krmná dávka nemůže pokrýt zvýšenou energetickou potřebu zvířete v zimním období.