Vítejte na stránkách Vaší veterinární ordinace.

Aktuálně

Aktuální ceník vakcinací:

Pes

DHPPILR  420,-

DHPPIL     370,-

Vzteklina až na tři roky 290,-

kočka PCH 370,-

králík

myx+mor  190,-

Po vakcinaci obdržíte poukaz na preventivní prohlídku zdarma pro vašeho mazlíčka.

 

FacebookTwitter

Jak chránit zvíře před klíšťaty

Jaro je zde a každá procházka přírodou může být spojena se záchytem klíšťat, která jsou vektory řady nebezpečných a špatně léčitelných onemocnění L. Boreliózy, Babeziózy, Erlichiózy ….

V našich podmínkách je klíště typický sezónní parazit, nejaktivnější v dubnu až červnu, suché léto jim nesvědčí a pak další maximum výskytu je ve vlhkém podzimu. Nachází se v listnatých lesích, křovinách, v trávě městských parků, do 1 metru nad zemí (potřebují přízemní vlhkost), tedy v místě pohybu našeho zvířete. Po přichycení na těle si vybírají místa méně osrstěná s jemnou pokožkou- mezinoží, spodina břicha, uší, oční víčka.

Jak se tedy chránit? Ihned po vycházce vyčesat srst a prohlédnout kůži zvířete, přisáté klíště vytáhnout co nejdříve speciálními kleštičkami a místo desinfikovat např. Jodisolem. S klíštětem vždy zacházet jako s potenciálně infikovaným, pozor na oděrky na rukou, proto raději v rukavicích. Klíště se likviduje desinfekčním roztokem nebo spálením. Čerstvé, nezaschlé klíště lze vyšetřit originálním testem, zda je infikované L. Boreliózou, v naší ordinaci na počkání.

Součástí ochrany je nejdůležitější prevence. Notoricky známé jsou antipar. šampóny, spreje, spot- ony ( kapky za krk) a obojky. Každý pejskař má s nimi nějakou zkušenost. Někteří nedají dopustit na svůj oblíbený preparát a vyzdvihují jeho účinnost i nad dobu garantovanou výrobcem, a to je dobře. Některým však nefunguje uspokojivě žádný nebo jsou hlášeny rezistence. Zde mohu nabídnout nová průlomová antiparazitika, která jsou obrovským skokem v ochraně před klíšťaty a blechami. Jsou to antiparazitika podávaná v ochucených žvýkacích tabletách na lačno nebo s krmivem. Vyzdvihl bych účinnost nové molekuly, na které není zatím žádná rezistence, působí už dvě hodiny po aplikacis délkou působení 1 až 3 měsíce. Bezpečnost preparátu je vysoká, mohou jej dostat březí a laktující feny, mláďata od dvou měsíců stáří, ani pětinásobné předávkování nezpůsobí zdrav. problémy. Preparát je pro vnitřní použití, a proto nijak nezatěžuje vaši domácnost a život. prostředí, nepříjdou s ním do kontaktu dotykem členové rodiny a koupáním zvířete se nesnižuje jeho efekt.

Takže každý si může vybrat.