Vítejte na stránkách Vaší veterinární ordinace.

Aktuálně

Aktuální ceník vakcinací:

Pes

DHPPILR  420,-

DHPPIL     370,-

Vzteklina až na tři roky 290,-

kočka PCH 370,-

králík

myx+mor  190,-

Po vakcinaci obdržíte poukaz na preventivní prohlídku zdarma pro vašeho mazlíčka.

 

FacebookTwitter

Poranění cizím tělesem

 

Častým zdravotním problémem v letních měsících jsou poranění kůže a sliznic způsobená cizími tělesy rostlinného původu – klásky a osiny ječmene myšího nebo semínka a pluchy ovsínku. Ty usychají, lámou se a ulpívají v srsti zvířat. Tvarem připomínají šipku, která je na konci opatřena háčky umožňující pohyb jen směrem dopředu. Nejvíce jsou postižena plemena psů s dlouhou a hustou srstí a jedinci s neošetřenou a zplstnatělou srstí.

Mechanismus poranění bývá proniknutím osiny- šipky pod kůži, nejčastěji na končetinách mezi prsty. Pes náhle kulhá, líže si postižené místo, které je zarudlé, oteklé, bolestivé s výtokem hnisu. V lepší případě podkožní absces praskne a hnisem je vyplaveno i cizí těleso. V horším přídadě cizí těleso v podkoží cestuje na jiné místo. Chirurgickým ošetřením rány a případnou drenáží se předchází dalším komplikacím. Zapíchnuté osiny se také nacházejí v podpaží, na spodině břicha a krku, v krajině perinea …

Při průniku cizího tělesa do zevního zvukovodu je zvíře neklidné a třepe hlavou. Při běžné prohlídce nemusí chovatel v uchu nic vidět a přitom hrozí bolestivý zánět zevního zvukovodu s protržením bubínku a průnikem infekce do středního ucha. Veterinární lékař vyšetří zvukovod speciálním otoskopem do hloubky, těleso odstraní a následně celé ucho vyšistí a ošetří.

Zvláště nebezpečné je zapíchnutí cizího tělesa pod víčko oka, kde způsobí zánět spojivkového vaku nebo i poranění rohovky. Klinicky se projevuje světloplachostí, třením oteklých víček, hlenohnisavým výtokem z oční štěrbiny, při perforaci rohovky hrozí až oslepnutí.

 

Možnost prevence poranění :

  • po návratu z přírody zvířeti prohlédnout srst

  • pravidelným pročesáváním a stříháním ji udržovat čistou a vzdušnou

  • během letní sezóny věnovat zvýšenou pozornost ušním boltcům a meziprstí

  • na procházce se raději vyhnout neposekaným travním porostům.