Vítejte na stránkách Vaší veterinární ordinace.

Aktuálně

Aktuální ceník vakcinací:

Pes

DHPPILR  420,-

DHPPIL     370,-

Vzteklina až na tři roky 290,-

kočka PCH 370,-

králík

myx+mor  190,-

Po vakcinaci obdržíte poukaz na preventivní prohlídku zdarma pro vašeho mazlíčka.

 

FacebookTwitter

Podzimní nachlazení

Podzim je zde a náhlé změny počasí k tomuto ročnímu období patří. Klesající teploty, ranní mlhy, déšť, vítr, zkracující se den a tím narušení světelného biorytmu, to vše se negativně projevuje i u zvířat. Je zaznamenáván zvýšený výskyt onemocnění dýchacího systému a opětovně se zhoršují mnohé chronické problémy pohybového aparátu. Onemocnět mohou nejen psi, kočky, koně ale i exotičtí ptáci chovaní ve venkovních voliérách ( hlavně tehdy, nejsou-li dostatečně aklimatizováni). Nemoc se projevuje zejména kýcháním, frkáním, výtokem z nosu, kašláním, a dušností- ztížené dýchání s otevřenou mordou či zobákem. U savců je vdech a výdech viditelný pohyb hrudníku a břišní stěny. U ptáků díky jinému uspořádání plic a vzdušných vaků nejsou tak patrné pohyby hrudníku. U nemocného opeřence s postižením dolních cest dýchacích pozorujeme namáhavější kyvadlový pohyb ocasu a načepýřené peří.

Šíření nemoci, mluvíme-li o kombinované virově-bakteriální infekci, se děje kapénkovou nákazou, přímým kontaktem nemocného a zdravého jedince, ale také nepřímo kontaminovaným šatstvem, obuví a chovatelskými pomůckami. Infekční jsou sekrety spojivkové, nosní .....ale i trus a moč.

Náchylnější jsou zejména mláďata, jedinci konstitučně slabší, málo osrstěná plemena, zvířata stářím a nemocí oslabená. Negativně se spolupodílí i nedostatečná a kvalitativně nevyvážená strava, špatné zoohygienické podmínky, stresující faktory a vysoká koncentrace zvířat na malém prostoru.

Terapie je symptomatická, spočívá v tlumení klinických projevů nemoci, podávání protizánětlivých a podpůrných preparátů, vitamínů, ale i antibiotik.

Nedílnou součástí je omezení nadměrné fyzické aktivity, vyloučení dalšího pobytu v infekčním prostředí. Lze připomenout, že tak jako existují u koní přikrývky a deky, aby je chránily proti nepříznivým povětrnostním podmínkám, tak i pro psy existuje široká škála oblečků a pláštěnek v různých velikostech z rozličných materiálů - móda se uplatňuje i zde.