Vítejte na stránkách Vaší veterinární ordinace.

Aktuálně

Aktuální ceník vakcinací:

Pes

DHPPILR  420,-

DHPPIL     370,-

Vzteklina až na tři roky 290,-

kočka PCH 370,-

králík

myx+mor  190,-

Po vakcinaci obdržíte poukaz na preventivní prohlídku zdarma pro vašeho mazlíčka.

 

FacebookTwitter

Naše veselí, pro zvířata stres

K oslavám Štědrého dne a konce roku patří půlnoční výbuchy, rachejtle, ohňostroje... A jak na to reagují naši čtyřnozí miláčci?

Světelné a akustické efekty mohou vyvolat neklid, podráždění, nezvyklé chování.

Zvířata se tak náhle ocitnou v neznámém prostředí a je-li to poprvé v životě a jsou-li tito jedinci nervově labilní nebo na hluk nejsou předchozím výcvikem připraveni, reagují různě. Chovají se bázlivě, hlasitě štěkají, úzkostlivě naříkají, vystrašený výraz je doplněn tikem očí, slintáním, svalovým třesem a panikou z neznáma. Někteří jedinci jsou hyperaktivní, neklidně pobíhají a utíkají, sledujeme častější močení a kálení i na místech, kde potřebu obvykle nedělají. Reakce mohou být i agresivní .

Nervové podráždění se stupňuje až v křeče a záchvaty. V takovém případě je třeba zvíře umístit na klidné, teplé místo, zamezit případnému útěku, slovně a dotekem ho uklidnit a kontaktovat vet. lékaře. Tekutiny podávat jen při plném vědomí.

Stav silného neklidu vystřídá apatie, nezájem, nechutenství a vyčerpání. Důsledkem může být i celoživotní nepříjemná zkušenost, kdy zvíře nepřiměřeně reaguje na běžné jevy, jako výkřik, zvonek, zatroubení...

Jak těmto nepříjemným stavům předcházet?

  • Úzkostlivé zvíře nenechávat samotné bez dozoru, nejlepší je osobní kontakt s majitelem

  • snažit se jej izolovat od rušivých jevů ( zavřená okna, zatažené závěsy)

  • preventivně podat zklidňující léky. Zde je třeba se poradit s veterinárním lékařem.

Ani zvířata, kterým zábavní pyrotechnika nevadí, v inkriminovanou dobu nepouštět ven, protože i relativně bezpečný dělobuch může vašemu psovi poranit zrak, popálit ho nebo tlakově akustickou vlnou poškodit sluch.

Přeji klidné a pohodou naplněné svátky.